بازیگر بورس کیست و چه نقشی در بازار دارد؟

بازیگر بورس کیست و چه نقشی در بازار دارد؟

بازیگران سهام در بازار بورس ایران

سلام خدمت دوستانِ همیشه همراه وبسایت sahamema.ir با توجه به آشفتگی های بازار بورس امروزه اسم بازیگران سهم بسیار به گوش می خورد و افراد زیادی هم هستند که هنوز با این گروه آشنا نشده اند به همین دلیل ما

می خواهیم در این مقاله به طور خلاصه و مفید در مورد این افراد و نحوه فعالیت آن ها با شما صحبت کنیم. البته به شما دوستان پیشنهاد می کنم که دو مقاله ی سهامداران حقیقی و حقوقی و اهمیت دوره تابلوخوانی که لینک آن را در مقاله قرارداده ام را مطالعه کنید.

بازیگران سهم در بورس

 

سهامدارن حقیقی و حقوقی چه کسانی هستند؟

قبل از معرفی بازیگران سهم لازم است بدانید که سهامداران بازار بورس به دو دسته ی سهامداران حقیقی و حقوقی تقسیم می شوند؛ که به سهامداران حقیقی سهامداران خرد هم گفته می شود مثل من و شما و تمام افرادی که با گرفتن کد بورسی وارد بازار معاملات شده اند؛ ولی سهامدار حقوقی، یک گروه است که از چندین نفر تشکیل شده است که در قالب شرکت ، سازمان و… با دریافت نام تجاری و مشخص کردن نوع فعالیت و دریافت کد اقتصادی وارد بازار معاملات میشوند که سرمایه ی کلانی هم دارند.

بازیگران سهم چه کسانی هستند؟

در بازار بورس ایران چه بخواهیم و چه نخواهیم بازیگرانِ سهم فعالیت زیادی دارند و این بازیگران می توانند جزو سرمایه گذاران حقیقی و یا حقوقی باشند؛ این افراد چون دارای سرمایه ی بالایی هستند، به نحوی با سیاستی که دارند کنترل قیمت های بازار را در دست دارند و از نوساناتی که در بازار ایجاد میکنند سود کلانی را بدست می آورند.

بازیگران بورس را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

  • گروه اول که بازیگران خوب سهم هستند و به حامیان سهام معروفند؛ این افراد سعی میکنند که از افت زیاد و سود زیاد سهم جلوگیری کنند و با سرمایه ی زیادی که دارند سهم را در حال تعادل (وقتی که سهم درگیر صف خرید و یا فروش نباشد) نگه می دارند.
  • گروه دوم که بازیگران بد سهم هستند با حیله و سیاست هایی وارد سهم های ضعیف و کوچک می شوند و با استفاده از پولِ سرمایه گذارانِ خرد سود زیادی را بدست می آورند و آن ها را دچار ضرر زیادی می کنند.

نمونه ای از فعالیت بازیگران بد سهام:

این بازیگران ابتدا با تحلیل های خود، سهام یک شرکت را انتخاب می کنند و سپس در طولانی مدت و کم کم شروع به خریدن سهام آن شرکت می کنند و سپس سهامداران خرد با طمعِ خوب بودن آن سهم، به سمت آن هجوم می برند و آن سهم به مقدار زیادی رشد میکند، در این زمان بازیگران سهم به صورت ناگهانی تمام سرمایه خود را می فروشند و از سهم خارج می شوند؛ با این کار، بازیگران سهم سود زیادی را بدست می آورند ولی سرمایه داران خرد با ریزش ناگهانی سهم درگیر صف فروش و دچار ضرر زیادی می شوند.

نمونه ای از فعالیت بازیگران خوب سهام:

زمانی که سهام شرکتی بشدت افت کند و مدتی هیچ رشدی نداشته باشد  و سهم در گیر صف  فروش شود، بازیگران خوب سهام که به حامیان سهام معروفند، شروع به خرید سهام آن شرکت می کنند و قیمت سهام رشد پیدا می کند و به ریتم عادی معاملات بر می گردد. و یا زمانی که سهام شرکتی بیش از حد رشد کند صف خرید ایجاد می شود که در این زمان این بازیگران با فروش سهام خود باعث کاهش ارزش سهام و بازگشت سهام به چرخه ی عادی معاملات می شوند.

صحبت پایانی در مورد بازیگران سهام

  • بازیگران سهام به تنهایی نمی توانند این نوسانات را در بازار اجرا کنند، در نتیجه قطعا از رسانه و تبلیغات در شبکه های مجازی هم برای معرفی سهام خود در جهت هدفشان استفاده می کنند، پس ما نباید گول تبلیغات را بخوریم و میدان را برای این بازیگران سهم آماده کنیم و فقط و فقط  باید با استفاده از تحلیل تکنیکال و بررسی دقیق نمودار و تابلو سهم به خرید و فروش بپردازیم.
  • شناسایی بازیگران سهم و نحوه فعالیت آن ها با استفاده از مهارت تابلو خوانی میسر می شودکه ما آن را بسیار کامل و راحت به شما دوستانِ خوش ذوق آموزش می دهیم.
  • بازیگران سهم افرادی بسیار صبورند و بیشتر به سراغ سهام شرکت هایی می روند که دارای سهام شناوری کمتر و قدرت ضعیفی هستند پس برای اینکه کمتر درگیر بازیِ این بازیگران شویم باید به سراغ سهم های قدرتمندی مثل فولاد، خودرو، پتروشیمی و . . . برویم.

موففق باشید.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =