×
خانه » آموزش ارز دیجیتال » تاریخچه پیدایش بلاک چین
18 سپتامبر 2021

تاریخچه پیدایش بلاک چین

تاریخچه بلاک چین

سلام خدمت همراهان وب سایت سهام ما، با یک مقاله ی دیگر در مورد تاریخچه بلاک چین همراه شما عزیزان هستیم!

حدودا در سال 1983 بود که David Chaum یک الگوریتم RSA را توسعه داد که این الگوریتم به این صورت عمل می کرد: مثلا درخواست ارسال یک تراکنش را با استفاده از معدلات ریاضی رمز نگاری و سپس به مقصد ارسال می کرد و در آن جا هم به کمک حل معادلات پیچیده و الگوریتم ها، با یک سری اعداد برای رمز گشایی مطابقت داده میشد تا سر انجام تراکنش با موفقیت انجام شود؛ با استفاده از این روش که امروزه هم اساس کار بلاک چین است، امکان ردیابی فرستنده ی درخواست وجود ندارد.

آموزش بلاک چین

تاریخچه ی پیدایش بلاک چین چیست؟

تاریخچه پیدایش بلاک چین

پس از وقایع سال 1383 که در بالا گفتیم، تقریبا در طول سال های 1991 تا 2007 میلادی، افرادی بر روی طراحی و ساختن بلاک چین کار می کردند که از فعال ترین این افراد، استوارت هابر و اسکات استورنا بودند.

در سال 2008 فردی به نام ساتوشی ناکاموتو مقاله ای را منتشر کرد که بسیار مورد توجه قرار گرفت؛ او در این مقاله در مورد بیت کوین، معاملات همتا به همتا، روش تولید ارز دیجیتال، امنیت ارز دیجیتال، غیر متمرکز بودن ارز دیجیتال و… صحبت کرده بود.

پس از گذشت مدت زمان اندکی، سرانجام در ژانویه سال 2009 ساتوشی ناکاموتو به عنوان خالق بیت کوین، بیت کوین را به عنوان جایگزین سیستم های مالی قدیمی معرفی کرد و خوشبختانه با استقبال زیادی هم رو به رو شد.

پس برای اولین بار اولین بلاک( با نام جنسیس) بر روی بلاک چین بیت کوین تولید شد و بعد از آن به صورت چشم گیری بیت کوین رشد کرد و موفق شد.

بلاک چین چیست به زبان ساده

تاریخچه بلاک چین و نحوه عملکرد آن

بلاک چین چیست و چگونه کار میکند

همانطور که دیدید اولین کاربرد فناوری بلاک چین که بیت کوین است بسیار موفق شد و از آن به بعد توجه افراد بیشتری به سمت تولید و گسترش بلاک چین جلب شد؛ چون بلاک چین یک سیستم ثبت اطلاعات و پایگاه داده ی بسیار گسترده و قدرتمند است که می توان به جرعت گفت، پس از اینترنت، بزرگترین و موفق ترین اختراع بشر است.

شبکه ی بلاک چین همانطور که از نام آن پیداست از زنجیره ای از بلاک ها تشکیل شده است که با تولید بلاک و حفاظت از اطلاعات بلاک ها (مانند یک دفتر عظیم ثبت اسناد تمام تراکش ها را در خود ذخیره می کنند و به صورت شفاف در اختیار نود ها قرار می دهد) فعالیت می کند.

بخش های مهم یک بلاک:

  1. اطلاعات بلاک که شامل مشخصات فرستنده و گیرنده، تاریخ و زمان تراکش، میزان ارز دیجیتال معامله شده و امضای دیجیتال است.
  2. هش بلاک: طبق الگوریتم شبکه بلاک چین، اطلاعات بلاک به صورت یک سری اعداد رمز نگاری می شود که مخصوص خود بلاک است و به هش بلاک معروف است.
  3. هش بلاک قبلی: برای پیوستگی بلاک ها و تشکیل زنجیره ای با امنیت بالا، هر بلاک نیاز به هش بلاک قبلی نیز دارد تا در صورت بروز مشکل و تغییر هش یک بلاک، بلاک های بعد از آن غیر فعال شوند.
تاریخچه تولید بلاک در بلاک چین

تولید بلاک در بلاک چین

تاریخچه فضای بلاک چین

بلاک چین با ایجاد فضایی غیر متمرکز، یعنی فضایی که زیر نظر و تحت مالکیت هیچ شخص و نهاد و دولتی نیست و هر کس اختیار کامل دارایی خود را دارد و افراد سراسر جهان می توانند بدون نیاز به دخالت واسطه گر ها به صورت مستقیم و با سرعت بالا و در کمترین زمان به معامله بپردازند.

تراکنش ها در بلاک چین چگونه تایید می شود

همانطور که گفتیم بلاک چین شبکه ای غیر متمرکز است و هر کس با استفاده از دستگاهی که به اینترنت متصل است به بلاک چین متصل شود می تواند به عنوان یک نود یک نسخه از تمام اطلاعات بلاک چین را در اختیار داشته باشد و به حل معادلات الگوریتمی تراکنش ها بپردازد و در صورت حل کردن این معادلات می تواند تراکنش را تایید کند و همه افراد هم ببینند و آن را بپذیرند؛ در این صورت تراکنش مورد نظر تایید می شود.

نتیجه گیری تاریخچه بلاک چین

همانطور که دیدید بلاک چین شبکه ای گسترده و قدرتمند است و نه تنها در تولید ارز دیجیتال بلکه در دیگر سیستم ها مثل بانکداری، حمل و نقل، بیمه، ثبت اسناد و … مورد استفاده قرار می گیرد.

برای اطلاعات بیشتر دوره آموزشی صفر تا صد ارز دیجیتال را از وب سایت سهام ما از دست ندهید!

 

miss.barzegar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *