×
خانه » تابلوخوانی » تفاوت بورس و فرابورس و بازار پایه
29 آگوست 2020

تفاوت بورس و فرابورس و بازار پایه

برای اینکه تعریف  مناسبی از تفاوت های این بازار ها داشته باشیم به تصویر زیر دقت کنید تا تقسیم بندیه بازار ها رو خوب  متوجه بشید و بعد بریم سراغ یک توضیح کوتاه از قابلیت نقد شوندگی.

تفاوت بورس و فرابورس و بازار پایه

تفاوت بورس و فرابورس و بازار پایه

میزان نقد شوندگی سهام چیست؟

یعنی اینکه ما یک دارایی داریم مثلا سهام فلان شرکت حالا این سهام  رو به هر دلیل میخواهیم بفروشیم اینکه  مقدار سهام ما  به چه سرعت فروش میره میشه میزان نقد شوندگی سهام ما این یک تعریف ساده از میزان نقدشوندگی یک سهم است.

پس یعنی اگر میگوییم یک سهم میزان نقدشوندگی بالایی دارد منظور ما این است که خریدار برای سهم ما وجود داره و ما به راحتی سهم رو تبدیل به پول می کنیم.

تفاوت بازار اول تابلو اصلی و فرعی و بازار دوم بورس چیست؟

تفاوت های کوچکی در نوع پذیرش این شرکت ها وجود داره اما قوانین کلی برای همه ی سهام ها یکسان است. مثلا سهام شناور در تابلو اصلی باید ۲۰ درصد و تابلو فرعی ۱۵ درصد و بازار دوم ۱۰ درصد  باشه اما تفاوت کلی در نقدشوندگیه که براساس سهام شناور تعیین میشه هر چه شناوری بیشتر باشه نقدشوندگی بالاتر و برعکس هر چه شناوری یک سهم پایین باشه نقدشوندگی کاهش پیدا می کند در یک مقاله جدا این موضوع رو توضیح دادیم .

فرابورس

شرکت هایی که در فرابورس هستند در واقع یک سری شرایط که مربوط به پذیرش بورس میشده رو نداشتن مثلا سرمایه ثبت شده کمتری داشتن شناوری کمتر سابقه فعالیت  شفافیت کمتر و … پس طبیعتا ریسک بیشتری نسبت به شرکت های بورسی دارند. اما این به این معنی نیست پس من سهم فرابورسی نخرم چون دیگ شرکت قرار نیست سود کنه و قیمتش رشد کنه نه اینطور نیست چون شرکت های پذیرفته شده در بورس اگر سعی کنن شرایطی رو برقرار کنن می تونن وارد شرکت های بورسی بشن و  اینکه شرکت های زیان ده اگه به سود برسن می تونن خیلی بیشتر از سهام های بورسی سود سازی داشته باشن.

نکته: شرکت های فرابورسی حجم مبنا ندارند.

تقسیم بندی فرابورس 

بازار اول یا بازار الف که دامنه نوسان ۵ دارند یعنی قیمت در روز می تواند ۵ درصد رشد یا ۵ درصد پایین بیاد.

بازار دوم یا ب سهام شرکت های سهامی عام

بازار پایه یا ج ریسک بسیار زیادی دارد و باید با تجربه کافی وارد شد  که شامل زرد دامنه نوسان ۳  نارنجی نوسان ۲ و قرمز نوسان ۱ درصد است

alireza

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =