×
خانه » آموزش ارز دیجیتال » تفاوت بیت کوین و بلاک چین در چیست + مقایسه بیت کوین و بلاک چین
19 سپتامبر 2021

تفاوت بیت کوین و بلاک چین در چیست + مقایسه بیت کوین و بلاک چین

فرق بیت کوین و بلاک چین

سلام به همراهان وب سایت سهام ما! امروزه آنقدر بحث ارز دیجیتال داغ است که تقریبا اکثر افراد اصطلاحاتی مثل بیت کوین و بلاک چین و اتریوم و… به گوششان خورده است، ولی به دلیل نداشتن اطلاعات کافی از این موارد، گاهی به صورت اشتباه این اصطلاحات را به جای هم به کار می برند؛ اشتباه رایجی که امروزه بین افراد وجود دارد این است که بیت کوین و بلاک چین را یکی می دانند و این دو اصطلاح را به جای هم به کار می برند . ما در این مقاله می خواهیم ابتدا هر یک را به طور کامل توضیح دهیم و سپس آن ها را با یکدیگر مقایسه کنیم تا تفاوت بیت کوین و بلاک چین را به راحتی درک کنید؛ پس با ما همراه باشید!

بیت کوین بلاک چیست

ارز دیجیتال بیت کوین(Bit coin)

بیت کوین چیست

بیت کوین یکی از معروف ترین و پر طرفدار ترین ارز دیجیتال است؛ که به صورت غیر متمرکز و از طریق معاملات همتا به همتا خرید و فروش می شود، و به وجود آمده تا انجام تراکنش ها را با دقت و سرعت بیشتری انجام دهد.

پیشنهاد: برای اطلاعات بیشتر درمورد مزایای بیت کوین مقاله ی بیت کوین چیست را مطالعه نمایید.

بیت کوین از طریق فرایند استخراج بیت کوین تولید می شود و طبق برنامه ریزی و طراحیِ آن، تنها تا سقف 21 میلیون بیت کوین را می توان تولید کرد، که تا به امروز بیش از 80% بیت کوین ها استخراج شده است و پس از اینکه تمام بیت کوین ها تولید شد، تنها از طریق خرید و فروش و انتقال بیت کوین بین افراد می توان به معامله پرداخت؛ پس میتوان گفت که بیت کوین قابلیت پیشرفت زیادی را ندارد چون صرفا در قالب یک ارز دیجیتال فعالیت می کند.

پلتفرم بلاک چین

بلاک چین (Blockchain) چیست

بلاک چین چیست

بلاک چین نوعی فناوری جدید و بسیار پیچیده است که یکی از قابلیت های آن ایجاد فضایی کاملا امن و غیر متمرکز برای ثبت تراکنش ها و معاملات ارز های دیجیتال مثل بیت کوین و اتریوم و… است؛ اما بلاک چین قصد دارد با ایجاد فضایی امن و غیر متمرکز، تمام امور مثل سیستم بانکداری، حمل و نقل، قرارداد ها، ثبت اسناد و اطلاعات شخصی، رای گیری ها و… را پوشش دهد.

بلاک چین از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

  1. بلاک ها
  2. ماینر ها
  3. نود ها

بلاک چیست

هر اطلاعاتی که به شبکه ی بلاک چین ارسال می شود، پس از رمز گشایی و طی کردن مراحل لازم، در یک بلاک ذخیره می شود و سپس بلاک ساخته شده به زنجیره ی بلاک ها اضافه می شود که این زنجیره ها اساس شبکه ی بلاک چین را تشکیل می دهند.

بلاک در بلاک چین

اساس تشکیل بلاک در شبکه بلاک چین

هر بلاک از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

  1. اطلاعات خریدار و فروشنده و میزان بیت کوین معامله شده.
  2. هش بلاک که مانند اثر انگشت منحصر به فرد و مخصوص بلاک است؛ اطلاعات لازم برای ساخته شدن هر بلاک را توسط معادلات و الگوریتم های ریاضی به کد های پیچیده ای تبدیل می کنند که هش بلاک نام دارد.
  3. هش بلاک قبلی؛ برای پیوستگی و امنیت اطلاعات بلاک ها در فضای بلاک چین، هر بلاک از هش بلاک قبلی نیز برخوردار است تا در صورت بروز مشکل در اطلاعات یک بلاک و تغییر هش آن، زنجیره قطع شود و بلاک های بعدی غیر فعال شوند.

ماینر چیست

ماینرها به افرادی گفته می شوند که با استفاده از دستگاه های پیشرفته و قدرتمند به استخراج بیت کوین و … می پردازند و در نهایت باعث ساخته شدن بلاک جدید در شبکه ی بلاک چین می شوند.(برای اطلاعات بیشتردر مورد استخراج بیت کوین مقاله استخراج بیت کوین چیست را مطالعه نمایید.)

نود (Node) چیست

نود یا گرهT به نوعی اساس غیرمتمرکز بودن شبکه بلاک چین را تشکیل می دهند؛ به این صورت که هر سیستمی که به شبکه ی بلاک چین متصل شود می تواند یک نسخه از تمام اطلاعات بلاک چین را دریافت کند، که به هر یک از این سیستم ها نود گفته می شود.

نود ها این گونه به امنیت بلاک چین کمک می کنند: اگر کسی سعی کند که بخشی از اطلاعات این سیستم را تغییر دهد، به دلیل ناهماهنگی با اطلاعات دیگر نود ها، همه افراد متوجه این تغییر خواهند شد و سیستم اجازه ثبت تغییر را نخواهد داد؛ به همین دلیل به هیچ عنوان امکان حذف و یا تغییر اطلاعات در شبکه ی بلاک چین وجود ندارد.

بیت کوین و بلاک چین

ارتباط بیت کوین و بلاک چین در چیست

ارتباط بیت کوین و بلاک چین

با توجه به تعاریف بالا ارتباط بیت کوین و بلاک چین را می توان اینگونه توصیف کرد که؛ بیت کوین نوعی ارز دیجیتال است که جزئی از شبکه عظیم بلاک چین را تشکیل می دهد و تمام تراکنش های بیت کوین در این شبکه ی عظیم ثبت می شود.

اگر بخواهیم ارتباط بیت کوین و بلاک چین را با یک مثال توضیح دهیم باید بگوییم که شما گوگل و اینترنت را در نظر بگیرید؛همانطور که گوگل یک مرورگر و جزئی از شبکه عظیم اینترنت است،بیت کوین هم جزئی از شبکه ی گسترده ی بلاک چین است.

فرق بیت کوین و بلاک چین

تفاوت کلی بیت کوین و بلاک چین و مقایسه آن ها

تفاوت بیت کوین وبلاک چین

با ذکر تعاریف و ویژگی های بیت کوین و بلاک چین تا کنون متوجه تفاوت این دو اصطلاح شده اید ولی به صورت کلی تفاوت بیت کوین و بلاک چین شامل موارد زیر می شود:

  • بلاک چین نوعی فناوریِ بسیار پیچیده است که اکثر ارز های دیجیتال مثل: بیت کوین، اتریوم، دوج کوین و… در آن معامله و تراکنش های آن ها در آن ثبت می شود.
  • ساز و کار بلاک چین کاملا شفاف است یعنی تمام کاربران می توانند از نحوه فعالیت بلاک چین و اطلاعات آن مطلع شوند، ولی بیت کوین معاملات خود را به صورت ناشناس انجام می دهد یعنی هر کس با استفاده از کلید عمومی خود به معامله می پردازد و در هنگام ثبت نام در کیف پول بیت کوین، وارد کردن اطلاعات شخصی نیاز نیست.
  • کاربرد بیت کوین صرفا خرید و فروش و انتقال است ولی بلاک چین کارایی و قابلیت های بسیاری دارد.
  • بیت کوین تنها در بخش ارز دیجیتال فعالیت می کند و پیشرفت بسیاری نخواهد داشت، در صورتی که بلاک چین با داشتن قابلیت های گسترده در بخش های ثبت اطلاعات مالکیت افراد، ثبت و انتقال دارایی های دیجیتال، عقد قرارداد های مختلف، غیر متمرکز کردن سیستم های بانکداری و بیمه و… فعالیت می کند.

نتیجه گیری تفاوت بیت کوین و بلاک چین

با توجه به نکات گفته شده، اکنون به طور کامل با مواردی مثل تفاوت بیت کوین و بلاک چین، ارتباط بیت کوین و بلاک چین و ساز و کار هر یک آشنا شده اید؛ پس امیدواریم که از این پس با اطلاعات دقیق تر و کامل تری در معامله و مباحث ارز های دیجیتال شرکت کنید.

برای اطلاعات بیشتر و یادگیری کامل ارز های دیجیتال، دوره ی آموزشی صفر تا صد ارز های دیجیتال را در وب سایت سهام ما از دست ندهید.

موفق باشید!

 

miss.barzegar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *