×
خانه » آموزش ارز دیجیتال » عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟ و روش های جایگزین آن کدام اند؟
11 اکتبر 2021

عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟ و روش های جایگزین آن کدام اند؟

عرضه اولیه سکه چیست

سلام خدمت تمام دوستان وب سایت سهام ما! در این مقاله می خواهیم در مورد عرضه اولیه سکه ( Initial Coin Offering ) که به اختصار ICO نام دارد صحبت کنیم، ico روشی بسیار مهم و پر طرفدار برای عملی کردن ایده های نو است؛  در صورت علاقمندی به این موضوع و آشنایی کامل در مورد عرضه اولیه سکه، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید!

عرضه اولیه سکه ico

آشنایی با مفهوم عرضه اولیه سکه و معایب آن

مفهوم ico

مفهوم ico را میتوان با یک مثال ساده بیان کرد:

تصور کنید فردی برای ایجاد پروژه ای (مثلا ساخت یک اپلیکیشن پیشرفته و غیرمتمرکز) نیاز به سرمایه دارد، بنابراین با استفاده از شبکه ی بلاک چین اتریوم، از طریق قابلیت قرارداد هوشمند، مقداری توکن تولید می کند و سپس در وب سایت عرضه اولیه سکه، تمام اطلاعات لازم در مورد پروژه، هدف و آینده آن را تحت عنوان برگه سفید، در اختیار عموم قرار می دهد.

پس از آن، سرمایه گذاران در صورت علاقمندی به پروژه، مقداری توکن از فرد خریداری می کنند؛ به امید اینکه با این پول، آن فرد بتواند پروژه خود را تکمیل کند و با پیشرفت پروژه سود هنگفتی به سرمایه گذاران برسد.

این روش و شیوه ی سرمایه گذاری، بسیار جذاب و مطمئن به نظر میرسد ولی باید بگوییم که در این روش کلاه برداری های بسیاری انجام می شود؛ زیرا بعضی افراد به بهانه ساخت یک پروژه، توکن های خود را می فروشند و سپس سرمایه ی جمع شده را برای خود خرج می کنند و پروژه را به حال خود رها می کنند.

چرا امکان کلاه برداری در ico وجود دارد؟

  • سرمایه گذاران به صورت کامل در مورد پروژه و ایده ی فرد تحقیق نمی کنند و بسیاری از مواقع به دلیل سهل انگاری به دام می افتند.
  • افرادی که برای تولید یک پروژه توکن تولید می کنند، احراز هویت نمی شوند؛ به همین دلیل امکان ردیابی آن ها بسیار مشکل است.
  • تمام معاملات در شبکه بلاک چین یک طرفه است و امکان برگشت وجود دارد.

جایگزین ico

به دلیل کلاه برداری های بسیار گسترده در عرضه اولیه سکه ico، روش های بسیاری جایگزین آن شده اند که از مهم ترین روش های جایگزین عرضه اولیه سکه، عبارت اند از:

عرضه اولیه صرافی (IEO)

عرضه اولیه صرافی یا Initial Exchange Offering مانند عرضه اولیه سکه ico است ولی با این تفاوت که یک صرافی معتبر برای حمایت از آن پروژه، مسئولیت فروش توکن ها را به عهده می گیرد و سرمایه گذاران برای خرید توکن و سرمایه گذاری در پروژه، باید به صرافی مورد نظر مراجعه کنند؛ همین امر باعث بالا رفتن امنیت سرمایه گذاری و کاهش کلاه برداری می شود چون صرافی ها با اطلاعات بیشتر اقدام به همکاری با یک پروژه می کنند و به راحتی اعتبار خود را به خطر نمی اندازند.

عرضه اولیه اوراق بهادار (STO)

عرضه اولیه اوراق بهادار یا Security Token Offering مانند عرضه اولیه سکه ico است ولی در این روش تمام موارد باید به صورت قانونی انجام شود و به همین دلیل امنیت این روش بسیار بالاتر از دیگر روش های عرضه اولیه سکه است.

در روش عرضه اولیه اوراق بهادار، فرد یا افراد ایجاد کننده پروژه به صورت قانونی احراز هویت می شوند و توکن هایی که قرار است به فروش برسد به صورت اوراق بهادار ثبت می شوند.

با توجه به این که روش عرضه اولیه اوراق بهادار از امنیت بیشتری برخوردار است؛ پس امیدواریم که به زودی جایگزین روش عرضه اولیه سکه ico شود.

نتیجه گیری عرضه اولیه سکه ico

در این مقاله به صورت کامل در مورد عرضه اولیه سکه و معایب آن گفتیم و روش های جایگزین ico را نیز معرفی کردیم تا در صورت تمایل به این مدل سرمایه گذاری و حمایت از ایده های نو، با خیال راحت سرمایه گذاری کنید.

برای اطلاعات بیشتر از سرمایه گذاری در ارز دیجیتال دوره ی آموزشی صفر تا صد ارز دیجیتال را از وب سایت سهام ما تهیه کنید.

 

miss.barzegar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *