×
خانه » آموزش ارز دیجیتال » کاربرد بلاک چین چیست؟
04 اکتبر 2021

کاربرد بلاک چین چیست؟

کاربرد بلاک چین

سلام! با یک مقاله ی جذاب دیگر از وب سایت سهام ما در خدمت شما هستیم! در این مقاله می خواهیم در مورد کاربرد بلاک چین صحبت کنیم؛ همانطور که می دانید بلاک چین یک فناوری بسیار گسترده و قدرتمند است که در زمینه های مختلف کاربرد دارد و افراد هم سعی دارند تا با به کار گیری و اسفاده ی همه جانبه ازاین فناوری، فضایی غیرمتمرکز در همه ی امور راه اندازی کنند. در ادامه، کاربرد بلاک چین را در زمینه های مختلف بررسی خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید!

کاربرد بلاک چین چیست

کاربرد بلاک چین در امور مختلف

بلاک چین چیست و چه هدفی دارد

بلاک چین نوعی فناوری جدید و بسیار پیچیده است که یکی از قابلیت های آن ایجاد فضایی کاملا امن و غیر متمرکز برای ثبت تراکنش ها و معاملات ارز های دیجیتال مثل بیت کوین و اتریوم و… است؛ اما بلاک چین قصد دارد با ایجاد فضایی امن و غیر متمرکز، تمام امور مثل سیستم بانکداری، حمل و نقل، قرارداد ها، ثبت اسناد و اطلاعات شخصی، رای گیری ها و… را پوشش دهد.

کاربرد بلاک چین در صنعت بانکداری

احتمالا بلاک چین بیشترین کاربرد و محبوبیت را در صنعت بانکداری پیدا کند، چون همانطور که می بینید، بانک ها تمام روز های هفته باز نیست و روزهایی هم که باز است تنها در ساعات خاصی فعالیت می کنند؛ اما بلاک چین هر روز و هر 24 ساعت در حال فعالیت است و افراد می توانند تمام کارهای بانکی خود را در هر زمان که بخواهند انجام دهند و از این طریق در وقت و هزینه افراد صرفه جویی خواهد شد و طی یک تحقیق کلی متوجه شده اند که در صورت استفاده از بلاک چین در صنعت بانکداری سالانه مبلغی حدود 20 میلیارد دلار به دلیل کاهش هزینه کارمزد ها صرفه جویی خواهد شد.

کاربرد بلاک چین در بیت کوین 

با وجود اینکه امروزه بسیاری افراد بلاک چین و بیت کوین را یکی می دانند، باید بگوییم که این دو هرگز یکی نیستند ولی کاملا به هم مرتبط اند؛ به این صورت که بلاک چین با ایجاد فضایی امن و غیرمتمرکز و سیستم همتا به همتا، امکان معامله و تولید ارز های دیجیتال مانند بیت کوین را فراهم کرده است و همه افراد در سراسر دنیا می توانند از این شبکه استفاده کنند.

بیشتر بدانید: مقاله ی تفاوت بیت کوین و بلاک چین از وب سایت سهام ما

کاربرد بلاک چین در صنعت بیمه

یکی از مزایای بلاک چین، قابلیت استفاده از قرارداد های هوشمند است و این قابلیت توسعه دهندگان را به این فکر انداخت که با استفاده از آن در صنعت بیمه میتوانند پیشرفت چشم گیری داشته باشند؛ نمونه ای از کاربرد بلاک چین در صنعت بیمه، میتوان به مواردی مثل حذف واسطه ها، تسویه خسارت ها، جلوگیری از تقلب و آسان شدن کارها و … را نام برد.

کاربرد بلاک چین در آموزش

همانطور که می دانید بلاک چین مانند دفتر ثبت بسیار گسترده ای ست که میتوان اطلاعات مختلفی را در زمینه های مختلف در آن ثبت کرد و امکان دستکاری و تغییر در آن اطلاعات را بسیار کاهش داد، به همین منظور در زمینه آموزش نیز می توان از این قابلیت استفاده کرد؛مثل ثبت اطلاعات دانش آموزان و دانشجویان، نمرات، صدور مدارک تحصیلی، نقل و انتقال دانشجویان و….

کاربرد بلاک چین در اینترنت اشیا

همانطور که می دانید امروزه با ایجاد تغییر در شبکه ی دستگاه های الکترونیکی و… کلاه برداری های بسیاری انجام می شود، مثلا میزان کارکرد اشیا را با دستکاری اطلاعات آن کم و زیاد می کنند تا با قیمت های مختلف آن ها را معامله کنند؛ ولی اگر بتوان بخشی از این دستگاه ها را به شبکه بلاک چین وصل کرد، می توان تمام اطلاعات آن دستگاه را در این شبکه به طور دقیق ثبت کرد و امکان کلاه برداری و سود جویی را بسیار کاهش داد.

مثال: کیلومتر خودرو ها و میزان کارکرد آن ها، تاثیر بسیار زیادی بر روی قیمت آن ها دارد؛ بنابراین افراد زیادی با تغییراتی در کیلومتر خودرو ها و یا تعویض آن، میزان کارکرد خودرو را کاهش می دهند تا در هنگام فروش، آن را با قیمت بیشتری معامله کنند. حال اگر کیلومتر خودرو ها به شبکه بلاک چین وصل شود، امکان تغییر اطلاعات آن به شدت کاهش می یابد و اطلاعات آن در شبکه ثبت می شود و در اختیار همه نود ها قرار می گیرد.

کاربرد بلاک چین در انرژی

با گسترش در شبکه بلاک چین، اهمیت آن در فعالیت هایی که به انرژی مربوط می شوند بیشتر شد و توسعه دهندگان تصمیم گرفتند که از بلاک چین در صنعت هایی که به انرژی مربوط می شوند ( مانند نفت و گاز) استفاده کنند؛ بخشی از کاربرد بلاک چین در انرژی:

  • کاهش هزینه ها
  • افزایش شفاف سازی در معاملات بازار انرژی.
  • کنترل و معامله ی منابع نفتی پالایش شده.
  • توزیع برق در مقیاس های گسترده.

نتیجه گیری در مورد کاربرد بلاک چین

بلاک چین یک فناوری بسیار گسترده و پیچیده است که میتوان گفت بعد از اینترنت یکی از اختراعات بسیار مهم بشر است؛ همانطور که دیدید می توان از بلاک چین در تمام زمینه ها استفاده کرد و تمام فعالیت های خود را در فضایی امن و غیر متمرکز انجام داد.

برای اطلاعات بیشتر از بلاک چین و دنیای مهیج ارز دیجیتال دوره آموزشی صفر تا صد ارز دیجیتال از وب سایت سهام ما را از دست ندهید!

 

miss.barzegar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *