گره معاملاتی چیست و چگونه رفع میشود؟

گره معاملاتی چیست و چگونه رفع میشود؟

همه چیز در مورد گره معاملاتی و قانون رفع آن

سلام دوستان عزیز!

ممکن است تا به حال با اصطلاح گره معاملاتی مواجه شده باشید؛ گره معاملاتی هم یکی از اتفاقات رایج در بازار بورس است که ممکن است برای سهام هر شرکتی ایجاد شود که وضعیتی ناخوشایند است. مامیخواهیم در این مقاله شمارا با مفهوم گره معاملاتی و روش رفع آن آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

گره معاملاتی و روش رفع گره

گره معاملاتی به چه معناست؟

گره معاملاتی درحالت های زیر رخ می دهد:

  • اگر حد اقل در ۵ روزِ معاملاتی متوالی با توجه به اینکه در نماد مربوطه صف خرید یا فروش تشکیل شده است، معاملات حداقل تا یک برابر حجم مبنا (برای شرکت هایی با سه میلیارد سهم و یا بیشتر) و یا دو برابر حجم مبنا (برای دیگرشرکت ها) ، مورد معامله قرار نگیرد؛ و یا میانگین معاملات روزانه آن نماد در این دوره (به جز معاملات در بازار معاملات عمده) ،کمتراز ۵ درصد حجم مبنا باشد.
  • کلیه معاملات در ۵ جلسه معاملاتی متوالی در سقف قیمت دامنه نوسان باشد.
  • کلیه معاملات در ۵ جلسه معاملاتی متوالی در کف قیمت دامنه نوسان باشد.

اگر یکی از شرایط بالا برای نمادی در بازار معاملاتی رخ دهد، سازمان بورس و اوراق بهادار کشور پس از بررسی و با توجه به صلاح دید ناظر بازار، اسامی شرکت های مشمول گره معاملاتی را تا پیش از شروع بازار، در سایت رسمی tsetmc.com و در بخش پیام های ناظر بازار به اطلاع افراد می رساند.

رفع گره معاملاتی

شرکت هایی که نام آن ها در لیست مشمولانِ گره معاملاتی قرار گیرد باید قوانین مربوط به رفع گره معاملاتی را اجرا کنند که اجرای این قوانین برای شرکت هایی کمتراز ۱۵۰ میلیون سهم اجباری نیست. قانون رفع گره معاملاتی: در روز بعد از اعلام اسامی شرکت ها، دامنه نوسان قیمت دو برابر دامنه نوسان روزانه قیمت سهام آن نماد است؛ مثلا اگر دامنه نوسان ۵ درصد بوده است حال تا ۱۰ درصد معامله می شود و در ادامه روز و در حراج پیوسته معاملات در دامنه نوسان قیمت روزانه انجام می شود.

لازم به ذکر است که در ابتدای روز معاملاتی و در در زمان پیش گشایش بازار (در حراج ناپیوسته)، قیمت روزانه هر سهم تعیین می شود ولی اگر در این زمان معامله ای انجام نشد و قیمتی تعیین نشد، قیمت روزانه، همان قیمت پایانیِ معاملاتی روز قبل قرار می گیرد.

البته با توجه به صلاح دید ناظر بازار و مشکوک بودن به اینکه شاید صف های خرید و فروش ساختگی است، ممکن است قانون رفع گره معاملاتی برای بعضی شرکت ها تا چند روز به تعویق بیفتد و یا اجرا نشود.

کلام آخر در مورد گره معاملاتی

همیشه گفته ایم که بدون دانش و آگاهی نمی توان در این بازار پر ریسک موفق شد؛ با توجه به اینکه این که گره معاملاتی اتفاقی رایج است، بعضی افراد می توانند با عملکردی هوشمندانه سود خوبی را نصیب خود کنند ولی بعضی افراد هم بدون آگاهی ضرر زیادی را به خود وارد می کنند؛ پس همه چیز به میزان دانش و عملکرد ما بستگی دارد.

این نکته را بدانید که اگر نمی خواهید درگیر سهام هایی با گره معاملاتی شوید، با مطالعه و تحقیق به سراق سهام هایی با نقد شوندگی بالا بروید، چون زمانی که نقد شوندگی سهام شرکتی بالا باشد به این معانا است که معاملات پی در پی در حال انجام است و صف های خرید و فروش بسیار کم تشکیل می شود و در نتیجه این سهم درگیر گره معاملاتی نمی شود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =