×
خانه » آموزش ارز دیجیتال » ارز دیجیتال چیست + همه چیز در مورد ارزهای دیجیتال
04 جولای 2021

ارز دیجیتال چیست + همه چیز در مورد ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال چیست به زبان ساده

ارزدیجیتال (به انگلیسی Cryptocurrency ) نوع خاصی از پول است که ماهیت فیزیکی ندارد و با استفاده از یک سری رمزنگاری های پیچیده به وجود آمده اند و در فضای بلاک چین خرید و فروش و تولید می شوند؛

کریپتو کارنسی ها یا ارزهای دیجیتال، به دلیل ویژگی های خاصی که دارند، امروزه بسیار مورد توجه عموم مردم قرار گرفته اند و تقریبا همه ی افراد به دنبال آموزش ارز دیجیتال هستند تا بتوانند از این طریق درآمدِ قابل توجهی را نسیب خود کنند؛ برای اطلاعات بیشتر و آموزش ارز دیجیتال در این مقاله از وب سایت سهام ما با ما همراه باشید!

ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی

انواع ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال انواع مختلفی دارند که مهم ترین و پر کاربرد ترین آن ها بیت کوین است و به دلیل مهم و پر کاربرد بودن آن، گاها بر روی قیمتِ دیگر ارز های دیجیتال نیز تاثیر می گذارد؛ در ادامه به معرفی چند ارز دیجیتال می پردازیم:

 • بیت کوین (Bit coin)
 • ترون (Tron)
 • تتر(Tether) : دارای قیمتی ثابت برابر با دلار آمریکا است.
 • ریپل( Ripple)
 • اتریوم (Ethereum)
 • لایت کوین (Light coin)
 • استلار (Stellar)
 • کاردانو(Cardano)
 • پولکادات(DOT)
 • بایننس کوین(BNB)
 • دوج کوین(Doge coin)
 • فایل کوین(File coin)
 • الگورند(ALGO)
 • چین لینک(Chain link)
 • مونرو(Monero)

بلاک چین چیست به زبان ساده

بلاک چین (Block chain) شبکه ی گسترده ای است که ارز های دیجیتال از طریق معامله ی همتا به همتا در آن مبادله می شوند ( معامله ی همتا به همتا یعنی: خریداران و فروشندگان به صورت مستقیم و بدون هیچ واسطه ای به معامله بپردازند.).

تمام اطلاعات کاربران و تراکنش ها به صورت دقیق و با ذکر جزئیات به صورت خیلی پیچیده رمزنگاری و درون زنجیره ای از بلاک ها ثبت می شود.

آموزش ارز دیجیتال

اجزای تشکیل دهنده ی بلاک ها در شبکه بلاک چین

هر بلاک از 3 بخش اصلی تشکیل می شود:

 1. اطلاعات خریدار و فروشنده، تاریخ و ساعت معامله و تعداد ارز معامله شده.
 2. هَش بلاک: اطلاعات ذخیره شده در یک بلاک، با استفاده از توابع ریاضیِ خاصی رمزنگاری می شوند که به این امر هش بلاک می گویند؛ هش بلاک مانند اثر انگشت منحصر به فرد و غیر قابل تغییر است و در صورتی که اطلاعات یک بلاک تغییر کند، هش بلاک نیز تغییر خواهد کرد که همین امر باعث غیر فعال شدن این بلاک و بلاک های بعد از آن می شود.
 3. هش بلاک قبلی: چون بلاک ها در این شبکه به صورت زنجیره به هم متصل اند، هر بلاک هش بلاک قبلی را نیز داراست تا در صورت تغییر در هش بلاک قبلی و غیر فعال شدن آن بلاک، بلاک های بعد از آن نیز غیر فعال شوند تا امکان حذف و تغییر اطلاعات کاربران از بین برود و امنیت شبکه بلاک چین حفظ شود.

یکی دیگر از مواردی که باعث امنیت شبکه ی بلاک چین می شود این است که: هر سیستمی که به شبکه ی بلاک چین متصل می شود، یک کپی از تمام اطلاعات این شبکه را در یافت می کند که به آن نود(Node) نیز می گویند؛ این امر باعث می شود که اطلاعات شبکه تنها در اختیار افراد خاصی نباشد و همه بتوانند به صورت شفاف از تمام اطلاعات مطلع شوند؛ این را بدانید که هیچ کس نمیتواند اطلاعاتی را در این شبکه تغییر دهد مگر اینکه اکثر کاربران با آن موافقت کنند.

کلید عمومی و خصوصی چیست؟

برای تراکنش ارزهای دیجتال در واقع به دو نوع کلید عمومی و خوصی نیاز است.

کلید خصوصی در واقع مجموعه ای از اعداد است که طبق توابع ریاضیِ خاصی متناسب با اطلاعات هر شخص، ساخته می شود و به عنوان امضای دیجیتالی فرد در معاملات به کار می رود؛ لازم است بدانید که در صورت فراموشی و یا گم کردن کلید خصوصی خود، امکان بازگردانی آن وجود نخواهد داشت.

کلید های عمومی نیز شامل کد ها و رمز هایی است که در اختیار تمامیِ کاربران قرار می گیرد و معمولا برای تایید و یا رمزگشاییِ اطلاعات استفاده می شوند.

عملکرد بلاک چین در تولید بلوک جدید

در فضای بلاک چین سیستمی وجود دارد که تمام تراکنش های هم زمان را جمع آوری و آن ها را در یک بلاک جدا ذخیره می کند و با توجه به اولویت های زمانی به آن ها برچسب می زند تا پیگیری لازم روی آن ها انجام شود؛ در واقع برای هر تراکنشی که در فضای بلاک چین انجام می شود، یک بلاک جدید ساخته می شود و به زنجیره ی بلاک ها اضافه می شود.

نحوه تولید بلاک جدید در بلاک چین

نحوه ساخت بلاک جدید در بلاک چین

مراحل تولید بلاک جدید در بلاک چین:

 1. فرد درخواست خود را به شبکه ی بلاک چین ارسال می کند.
 2. هر سیستمی که در شبکه وجود دارد اطلاعات تراکنش را ثبت می کند و آن ها طبق اولویت زمانی مرتب می کند.
 3. ماینر ها شروع به حل مسائل پیچیده و تولید بلاک می کنند: همانطور که قبلا گفتیم، برای ساخت هر بلاک نیاز به حل مسائل پیچیده ای است که نیاز به سیستم های بزرگ و قدرتمند دارد، به این سیستم ها ماینر می گویند؛ ماینر ها با قدرت زیادی که دارند برق زیادی هم برای حل هر مسئله مصرف می کنند. در واقع به حل مسئله ی پیچیده ی هر بلاک و تولید آن را استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ می گویند.
 4. سیستم و یا ماینری که زود تر از بقیه موفق به حل مسئله ی بلاک و تولید آن شود، به کل شبکه اطلاع می دهد.
 5. شبکه این خبر را بررسی می کند و در صورت کامل و بی نقص بودن آن، درستیِ آن را تایید می کند و به آن ماینر به دلیل کاری که انجام داده است پاداش می دهد.
 6. پس از تایید بلاک جدید توسط شبکه ی بلاک چین، این بلاک جدید به زنجیره ی بلاک ها اضافه می شود و این به معنای   است.

نکته: تمام این مراحل به سرعت و حدودا ظرف مدت 10 دقیقه انجام می شود.

ارز دیجیتال چیست به زبان ساده

فواید ارز دیجیتال

فواید ارز دیجیتال

 • غیر متمرکز هستند یعنی تحت کنترل هیچ سازمان، ارگان، دولت و گروهی نیستند.
 • هیچ دولتی در شبکه ی بلاک چین دخالتی ندارد.
 • در شبکه ی بلاک چین امکان تراکنش انواع ارزهای دیجیتال از تمام نقاط دنیا وجود دارد.
 • سرعت بالای انجام تراکنش های ارزهای دیجیتال.
 • ارز های دیجیتال و فضای معاملاتی آن ها از امنیت بالایی برخوردار هستند.
 • به دلیل داشتن کلید های خصوصی، هیچ کس جز خودِ فرد امکان دسترسی به اطلاعاتش را ندارد.

صرافی ارز دیجیتال چیست

استخراج ارز دیجیتال چیست

صرافی ارز دیجیتال چیست

صرافی های ارز دیجیتال بسیار متنوع و فراوان هستند، این صرافی ها ممکن است یک سایت یا یک اپلیکیشن بر روی تلفن همراه و یا هر دوی آن باشند که شما با ثبت نام در صرافی ارز دیجیتال می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. ارز دیجیتال خود را به پول ملی تبدیل کنید.
 2. پول ملی خود را به ارز دیجیتال تبدیل کنید.
 3. یک ارزدیجیتال خود را به ارز دیجیتالِ دیگری تبدیل کنید.

به دلیل تحریماتی که کشور ما دارد بهتر است از طریق صرافی ها برای معاملات ارز دیجیتال خود استفاده کنید، درواقع این صرافی ها واسطه ای بین خریداران و فروشندگان هستند و کار را برای شما راحت تر می کنند.

از بهترین و پر طرفدار ترین صرافی های ایرانی می توان به والکس(Wallex) و نوبیتکس( Nobitex) اشاره کرد.

نتیجه گیری در مورد ارزهای دیجیتال

برای سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال بهتر است که هر چه زود تر در این زمینه اقدام به یادگیری کنید تا از بقیه عقب نمانید؛ طبق گزارش های داده شده تا کنون حدود 12 میلیون ایرانی ارز دیجیتال خریداری کردند.

برای یادگیری بیشتر و بهتر دوره ی آموزشی صفر تا صد ارز دیجیتال از وب سایت سهام ما را از دست ندهید.

موفق باشید!

 

miss.barzegar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *