×
خانه » آموزش ارز دیجیتال » توکن سوزی ارز دیجیتال چیست و با چه هدفی انجام میشود؟
05 سپتامبر 2021

توکن سوزی ارز دیجیتال چیست و با چه هدفی انجام میشود؟

توکن سوزی چیست

سلام خدمت علاقمندان بازار ارز دیجیتال! به یک مقاله ی جذاب دیگر از وب سایت سهام ما خوش آمدید! در این مقاله می خواهیم در مورد توکن سوزی (Token Burn) یا سوزاندن کوین ( Koin Burn) صحبت کنیم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم، پس با ما همراه باشید!

کوین و توکن چیست

همانطور که در مقاله ی تفاوت کوین و توکن مفصل در این مورد صحبت کردیم، کوین نوعی رمز ارز دیجیتال است که بلاک چین اختصاصی خود را دارد ولی توکن بر روی بلاک چین های قدرتمند دیگر کوین ها ایجاد می شود و بلاک چین اختصاصی برای خود ندارد.

توکن سوزی یعنی چه

توکن سوزی یعنی چه و چگونه انجام می شود؟

توکن سوزی ارز دیجیتال چیست

زمانی که میزان توکن های موجود در چرخه ی معاملات بازار بیش از حد نرمال باشد، ارزش آن به صورت چشم گیری کاهش می یابد و توسعه دهندگان برای جلوگیری از کاهش ارزش توکن و افزایش قیمت آن مجبورند مقداری از توکن های اضافی را از چرخه ی بازار خارج کنند؛ برای این کار توکن ها را به یک آدرس خورنده ( Eater Address) ارسال می کنند تا برای همیشه از چرخه بازار خارج شود و با کاهش مقدار توکن، قیمت آن افزایش یابد، به این فرایند در اصطلاح توکن سوزی می گویند.

آدرس خورنده یک آدرس بدون کلید خصوصی است؛ یعنی تمام کوین هایی که به آن ارسال می شود برای همیشه در آن جا بلوکه شده و باقی می مانند چون طبق قوانین بلاک چین اگر آدرسی، کلید خصوصی اش از بین برود به هیچ عنوان امکان بازیابی آن وجود ندارد.

از طرفی دیگر همانطور که می دانید طبق قوانین بلاک چین، تمام تراکنش ها به صورت یک طرفه است و امکان برگشت آن وجود ندارد و این دلیلی دیگر است که نشان می دهد توکن های ارسال شده به آدرس خورنده برای همیشه از دسترس خارج می شوند.

توکن سوزی چه زمانی رخ می دهد

  • ببشترین زمانی که توکن سوزی انجام میشود، زمان عرضه اولیه ی رمزارز ها است؛ در این زمان مقدار کوینی که فروش نرفته را می سوزانند تا با کم شدن مقدار آن ارزش آن را بالا ببرند.
  • بعضی صرافی های بزرگ و معتبر به صورت دوره ای توکن سوزی می کنند و توکن های اضافی را برای تنظیم بازار می سوزانند.

 

توکن سوزی با چه هدفی صورت می گیرد

توکن سوزی خوب است یا بد

مزایای توکن سوزی چیست و چرا انجام می شود؟

  1. مکانیزم اجماع کارآمد تر: مکانیسم سوزاندن توکن ها به عنوان الگوریتم اجماع، به این صورت انجام می شود که افراد در ازای دریافت توکن باید مقداری از آن را بسوزانند.
  2. افزایش ارزش و قیمت توکن: هرچه میزان توکن موجود در چه ی بازار کمتر باشد، قیمت آن افزایش می یاید.
  3. محافظت در برابر اسپم ها: به دلیل افزایش قیمت توکن، کارمزد تراکنش ها افزایش میابد و برای اسپم ها توجیه اقتصادی ندارد.
  4. تعهد طولانی مدت نسبت به پروژه: توسعه دهندگان توکن، تا زمانی که به توکن سوزی ادامه می دهند، نشان می دهند که به دنبال افزایش ارزش و قیمت توکن هستند و از این طریق پایبندی به تعهد خود را به پروژه ها نشان می دهند.

توکن سوزی خوب است یا بد

با توجه به مزیت ها و نکاتی که در مورد توکن سوزی ارز دیجیتال گفتیم، توکن سوزی باعث افزایش قیمت و محبوبیت بیشتر توکن بین مردم می شود؛ پس به صورت کلی توکن سوزی فرایندی خوب و مفید است.

نتیجه گیری در مورد توکن سوزی ارز دیجیتال

توکن سوزی با روش های مختلفی انجام می شود که رایج ترین روش کوین سوزی را به شما گفتیم و لازم است بدانید که ارز دیجیتال های قدرتمندی مانند بیت کوین و اتریوم از روش های پیچیده تری برای کوین سوزی استفاده می کنند ولی در اصل تمام انواع توکن سوزی و کوین سوزی اهداف و مزایایی یکسانی دارد.

برای اطلاعات بیشتر از دوره ی آموزشی صفر تا صد ارز های دیجیتال را از وب سایت سهام ما از دست ندهید.

 

miss.barzegar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *